VHKİ nedir? Ne iş yapar?

VHKİ. Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni. Nedir? Ne İş Yapar?

Devlet kadrolarına pek çok memur alınmaktadır. Bu memurlar farklı pozisyonlarda olabilmektedir. Bizler bu yazıda Veri hazırlama ve kontrol işletmeni yani kısa adı VHKİ olan memur pozisyonundan bahsedeceğiz.

Teknoloji gelişmekte, teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza yepyeni meslek kolları girmektedir. VHKİ devlet kadrolarının hemen hemen tümünde görev alan bir pozisyondur. Bu pozisyonda çalışan bir memurun tam olarak neler yaptığı, nerelerde çalıştığı gibi bilgileri bu başlık altından sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ne İş Yapar?

Bu pozisyonda çalışan kişiler yazışma hazırlama, yürütme, bilgisayar ortamında evrak hazırlanması, arşivlenmesi gibi pozisyonlarda çalışırlar. Kısacası pozisyonun adından da anlaşılacağı gibi bu pozisyonda çalışan kişiler genel olarak bilgisayar ortamında veri girişini ve düzenini sağlarlar.

Bu pozisyonda çalışacak olan kişilerde bilgisayar dersini almış olma sertifikası ya da üniversite eğitimleri sürecinde ilgili pozisyonda bir eğitim almış olmaları şartı aranmaktadır. Bu pozisyonda çalışan kişiler düz memurlardan daha fazla maaş ücreti aldığı bilinmektedir. VHKİ ortalama bir memurdan 100 TL daha fazla maaş almaktadır.

VHKİ Nasıl Olabilirim?

Siz de bu pozisyonda çalışmak istiyorsanız öncelikle mezuniyetiniz ile ilgili KPSS’ye girmeniz gerekiyor. KPSS’den yeterli puan aldıktan sonra kurumların açtığı ilanlara başvuruda bulunabilir ya da ÖSYM nin yapmış olduğu direkt atamalar üzerinden tercihte bulunarak merkezi yerleştirmeden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir