Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? Yaşlılık Maaşı Miktarı Ne Kadar?

YAŞLILIK MAAŞI NASIL ALINIR MİKTARI

Yaşlılık maaşı devletin 65 yaş üstü kişiler için sağladığı yardımlardan birisidir. 65 yaş üstü kişilerin herhangi bir maddi geliri yoksa devlet bu kişilere 3 ayda bir olmak şartı ile yıl içinde toplam 4 kez olmak koşuluyla ödeme yapmaktadır. Biz de bu yazıda bunu daha iyi anlayabilmek için bu kanunun detaylarını yaşlılık maaşı nasıl alınır? Miktarı ne kadar gibi merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

YAŞLILIK MAAŞI NASIL ALINIR?

Devletin 3 ayda bir ödediği yaşlılık aylığından faydalanmak için öncelikle muhtaçlık durumunuzu belgelemiş olmanız gerekmektedir. Muhtaç olan aylık herhangi bir maaş geliri bulunmayan, emekli aylığı almayan ve Bağkur kapsamında bir geliri bulunmayan 65 yaş üstündeki kişiler yaşlılık aylığından faydalanabilmektedir.

Kişinin yaşam koşulları ve sağlık durumu gibi kriterler belirlendikten sonra 3 ayda bir ödenen miktar aylık olarak da bağlanabilmektedir.

Yaşlılık aylığından faydalanmak için öncelikle ikametgahın bulunduğu bölgedeki illerde Valiliklere, ilçelerde ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapılmaktadır. Başvuru yaptığınızda size resmi evrak olarak ne gerektiği konusunda bilgilendirme yapılır.

İkamet edilen alanda kişi yalnız kalıyor ve bakacak kimsesinin olmaması gerekmektedir. Bu kriterleri sağlayan kişiler yaşlılık aylığından faydalanabilir.

Yaşlılık maaşı alabilmek için gelir durumu önemlidir, kişinin üzerine herhangi bir emekli maaşı yoktur ama kirada evi vardır, üzerine taşınmaz mallar vardır ve farklı şekillerde gelir sağlamaktadır. Bu kişiye 65 yaş üstü yaşlılık maaşı ödemesi yapılmamaktadır.

YAŞLILIK MAAŞI NE KADAR 2018

Yaşlılık maaşı her yıl zamlanmaktadır. 3 ayda bir alınan yaşlılık maaşı geçtiğimiz yıl 752 TL idi. Bu yıl yani 2018 yılında zamlanarak 797 TL ye ulaştı.

65 yaş üstü maaşı bağlanan kişiler böylece sağlık hizmetlerinden de ücretsiz şekilde faydalanabilmektedir. Kişi aylığın bağlanması ile birlikte sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek böylece sağlık hakkından da ücretsiz şekilde faydalanabilecektir.

Sizler de eğer yukarıda sayılan kriterleri sağlıyorsanız en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek detaylı bilgileri öğrenerek bu hizmetten nasıl faydalanabileceğiniz konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir