Yeni Çipli Kimlik Kartı Başvurusu

Genel - 24.01.2017 -

Yeni kimlik kartı başvurularına yoğun ilgi (Çipli kimlik randevusu nasıl alınır?)

Yeni kimlik kartı başvuruları 2 Ocak’ta başlamış bulunmakta. Bir haftada başvuru sayısı 100 bine yaklaştı. Yeni çipli kimlik kartı başvuruları için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da randevu alarak gidilebilecek. Peki başvuruda hangi belgeler gerekli? Yeni çiplik kimlik kartları ne zaman dağıtılacak? Bundan sonra kayıp çipli kimlik kartları için ne yapmamız gerek?

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvuru yapılabiliyor.

Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek.

Randevular “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabiliyor.

Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek.

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek.

Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak polikarbon materyalden oluşan yeni kimlik kartları, 10 yıl boyunca kullanılabilecek.

KİMLİK KARTLARI POSTAYLA ULAŞACAK

Yeni kimlik, başvurada verilen adrese PTT Kargo tarafından teslim ediliyor.

Yeni Kimlik Kartlarının Nüfus Cüzdanlarından Farkları Nelerdir?

  • Eski kimlik kartları “Nüfus cüzdanı” olarak tanımlanırken, yeni kartlar “T.C. Kimlik Kartı” olarak ifade edilmeye başlayacak.
  • Nüfus Cüzdanlarının boyutu büyük iken, yeni kartların boyutu klasik banka kartı boyutlarında olacak. Bu durumda cüzdanlarımıza daha kolay girecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Artık T.C Kimlik kartları cüzdanlarımıza rahatlıkla girebilecek.
  • Eski kimlikler de mavi ve pembe renk ayrımları ve cinsiyet ifade etme durumları vardı. Bu durumda artık tarih oluyor. Yeni Kimlikler turkuaz olan standart tek renkte üretiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir