Yeni Mezun Polis Ne Kadar Maaş Alır?

Son yıllarda öğrencilerin üniversitelerden mezun olduktan sonra iş bulamayışı, bulsa bile bunca emek verilerek bitirilen okulların ardından çok komik rakamların teklif edilmesi neticesinde öğrenciler daha farklı devlet kurumlarında iş arayışına girişmişlerdir. Bu da binlerce üniversite mezununun polis olmasının önünü açan bir durumdur.

Polis olmak için üniversite mezunu adaylar POMEM’e başvuruda bulunmaları gerekmektedir. POMEM başvurularının ardından gerekli kritere sahip olmasıyla birlikte polislik için eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitimin ardından polis olarak mesleğe başlayabilirler.

Yeni mezun olan polislerin en çok merak ettiği konulardan birisi de maaş konusudur. Maaş konusu şüphesiz polisliğe adım atacak olan yeni bireyler için önemli konular arasında yer alır.

Yeni mezun bir polis ne kadar maaş almaktadır? Yeni mezun bir polisin alacağı maaşı sizlere bu başlık altından paylaşmak istedik.

YENİ MEZUN POLİS MAAŞI

Yeni mezun olan bir polis maaşı 3300 TL ile 3600 TL arasında değişmektedir. Bu miktar eğitim durumuna göre de farklılık göstermektedir. Polislerin taban maaşları hepsinin aynıdır, ancak derecesine göre, doğu tazminatına göre, evli olup olmamasına, çocuğu olup olmamasına göre pek çok farklı sebepten ek ödeme yapılır bu da polis memurunun maaşını belirler. Yeni mezun olan ve göreve yeni başlayan bir polis ortalama 3500 TL civarında bir rakam almaktadır.

Evlilik ve çocuk olup olmaması ve doğu görevi yapıp yapmaması polisin maaşı üzerinde büyük ölçüde etkili olmaktadır. Evli ve çocuğu olan doğu görevini yapan bir polisin maaşı 5 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Doğu görevinin tehlike durumuna göre bu rakam daha da yukarı çıkabilmektedir. Yani sonuç olarak polis taban maaşı aynı olup kişinin içinde bulunduğu görev ve sosyal yaşamı maaşı üzerinde bir takım artışları getirmektedir. Tazminatları ile birlikte ortalama evli ve 2 çocuklu bir polis maaşı ise 4 bin liraya bulabilmektedir, tabi bu rakam eşinin çalışmaması durumunda geçerlidir.

Siz de polislerin maaşı ile ilgili merak ettiğiniz şeyler varsa bize bu başlık altından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir