Yeni mezuna maaş desteği

Haber - 28.01.2017 -

Maaş desteği ne zaman ödenecek? Maaş tutarı ne olacak ? Bu soruların cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 300 bin yeni mezunun maaşına 702 lira devlet desteği olacağını belirtti.

Programla katma değeri yüksek alanlarda öncelik üniversite olmak üzere ilave işe alınacak her mezun için ilk yıl net asgari ücretin yarısını (702 lira), ikinci yıl ise yüzde 25’ini devlet karşılayacak

PARA KAZANIP İŞ ÖĞRENECEKLER

İşveren, işbaşında eğitim görenlere ücret ödeyip ödememe konusunda serbest hareket edebilecek. İsteyen işveren hiç ilave ücret ödemeyebilecek. İsteyen işverenler ise ilave ücret ödeme yolunu seçebilecek. İlave ücret ödeyen işveren bunu gelir vergisi matrahından düşürebilecek.

İşbaşında eğitim programına katılanlar eğitim yapacakları işyerini kendileri bulabilecekleri gibi İŞKUR’dan da kendilerine uygun işyeri bulunmasını talep edebilecek. İşverenlerin de niteliklerini belirtecekleri işçileri, işbaşında eğitmek üzere İŞKUR’dan talep etme hakları bulunuyor.

Bakan Müezzinoğlu artı İstihdam Programı”yla katma değeri yüksek olan sektörlerde istihdamını arttıran işverenlerimizin işçileri için ödeyeceği ücretin 1. yılında net asgari ücretin (%50)’sini, 2. yılında ise net asgari ücretin (%25)’ini karşılayacağını bildirdi.

Uygulamanın Mart ayının sonuna kadar hayata geçirileceğini ve ödemelerin yapılacağı duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir