Yeni Sistemde Liselere Kayıt Nasıl Olacak?

Liseye giriş sınavı, TEOG, Mahalli yerleştirme sistemi, liseye geçişte teog yerine yeni sistem

MEB’in TEOG sistemini kaldırmasının ardından aktif olacak olan yeni sistemde sınavla öğrenci alacak okul sayısının 600 ila 800 arasında olması hedefleniyor.

MEB, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavının kaldırılmasının ardından uygulanacak olan yeni sistemle, liselerin bir kısmı sınavla, bir kısmıysa mahallinden öğrencileri bünyesine alacak. Sınav ile öğrenci kabul edecek okullar, okul sayısı ve türleri öncelik alınarak, fiziki şartları ve de yeterli sosyal bilimler, fen meslek, anadolu ve imam hatip liselerinin de içlerinde bulunduğu proje okulları arasından Bakanlık tarafından seçilecek. Liseye Geçiş Sistemi sınav soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak.

Bakanlık sınavla öğrenci alacak okulların sayısını ülke genelinde 600 ile 800 arasında tutmaya çalışıyor. Sınav sonucuna göre yüzde 10’luk dilime girmeyi başaran öğrencilerin girmeye hak kazanacağı bu okullar illerdeki okul türleri ve öğrenci sayısı gözetilerek ve eğitime erişimde fırsat dengesi ön planda tutularak ülke genelinde seçilecek.

Mayıs ayında okul sayıları ve kontenjanlarının duyurulması bekleniyor. 8. Sınıf öğrencilerinin katılım göstereceği sınav, haziranın ilk haftasında gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları Haziran ayı içerisinde duyurulacak ve öğrenciler sınav sonuçlarına göre 5 tercih yapacaklar. Puan üstünlüğüne göre bu okullardan biri öğrencilerin lise hayatını geçireceği kurum olacak.

Yerleştirme işlemlerinin, okul başarı puanının etkisi olmadan, sadece merkezi sınav puanına göre yapılması ve temmuz ayın itibariyle tamamlanıp detaylı duyuruların yapılması bekleniyor.

Adrese dayanan kayıt sistemiyle öğrenci kabul edecek olan ortaokullar, il toplamındaki okul türleri ve kontenjanları göz önüne alınarak çevre liselerle eşleştirilecek. Adaylar, konumlarına en yakın okulları temmuz ayında aktif olacak tercih ekranında, türleri ve kontenjanlarını inceleyerek tercih yapabilecekler.

Yaptıkları beş tercihin hiçbirine yerleşmeyi başaramayan öğrenciler, boş kalan kontenjanlar için nakil talebinde bulunabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir