YGS LYS üniversite sınav sistemi nasıl olacak?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınavın tamamen kaldırılmayacağını ve sistemde yalınlaşmaya gidileceğini, YGS ve LYS oturumlarının tek bir sınavda birleştirileceğini bildirdi. YGS LYS 2018 yılında yeni sistem ile uygulanacak.  YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan konu ile ilgili bir açıklama geldi ve Saraç, üniversiteye giriş sınavının kaldırılmayacağını ancak bir yalınlaşmaya gidileceğini bildirdi. Saraç, “Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız” dedi.  Açıklamalarının devamında YÖK Başkanı Yekta Saraç “Diğer önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek .18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak.

Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak.”

Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, “Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Bir müddet daha tek bir sınav olacak. Ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarı ile birleştirilecek” dedi.

Araştırma Üniversitesi Nedir?

Araştırma Üniversiteleri vurgusu yaptığı konuşmasında YÖK Başkanı şunları kaydetti;

“Akademik yıldaki hedefimiz araştırma üniversiteleri başlığımızdır. Araştırma üniversitelerinde YÖK olarak verimli, gelişmelerimize katkı sağlayacak ortaklıklar olacaktır. Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir. Dolayısıyla bu durum belirli zaman aralıklarınsa değişiklik zorunlu olmaktadır. Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte sınav stresini azaltacak daha yalın sistemin Türkiye’ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Şu an uygulanan sistem iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte.

Saraç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, TÜBİTAK, Kalite Kurulu, devlet ve vakıf üniversite temsilcilerinden oluşan bir jürinin, rektörlerin ve üniversitelerin üst yönetimi ile bir mülakat gerçekleştirdiğini ve süreci nihayetlendirdiğini dile getirdi.

Saraç, “araştırma üniversitesi” kavramına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Araştırma üniversitesi, misyonunu ve stratejik yol haritasını belirlemiş ve üniversitenin çalışma disiplinini bu plana uygun biçimde yürütebilen bir kurumdur. Bu süreçte üniversite, yalnızca araştırma başlığında mükemmeliyeti amaçlamaz, eğitim ve bilginin üretimi, aktarımı ve paylaşımında da en iyiyi hedefler. Üniversite öğretim üyesi ders dışında da araştırma faaliyetlerine öğrenci dahil ederek eğitimin kapsamını ve katkısını artırır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir