YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı nedir? YKS nasıl olacak? Yükseköğretim kurumları sınavı

YKS nedir, YKS ne zaman olacak, Yükseköğretim kurumları sınavı

YKS Nedir?

Milyonlarca öğrencinin sabırsızlıkla beklediği yeni üniversiteye giriş sınav sistemi ile ilgili önemli açıklamalar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yapıldı. Detaylar haberimizde.

Saraç’ın yapmış olduğu açıklamalara göre YGS ve LYS sınavlarının yerine geçecek olan yeni sistem belirlendi. Yeni sistemde uygulanacak olan sınavın adıysa Yüksek Kurumlar Sınavı oldu. Sistem değişiminin nedenleri arasında sınav stresini azaltmak ve sade bir sınav sistemini ülkemize kazandırılması bulunuyor.

Eski sınav sisteminde sınav süreci beş gün sürüyor ve dört aya yayılan süreç öğrencileri derslerinden koparıyordu. YKS ile bu süreç bir haftaya indiriliyor. 18 puan türünde de azaltılma yapılacak olan yeni sistemde her puan çeşidinde Matematik ve Türkçe’nin etkisi olacak ve bu dersler sınavın ortasında olacak.

Önceki sınav sistemlerinde olduğu gibi sorular Milli Eğitim müfredatı üzerinden hazırlanacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç sorular ve soruların hazırlanışı konusunda milyonlarca öğrenci ve velinin bu konu hakkında tedirgin olmaması gerektiği ve herhangi bir endişe duymalarına gerek olmadığını belirtti. Öğrencilerin derslerine odaklanması gerektiğini söyleyen Saraç, dünyadaki en iyi uygulamalardan örnek alınarak hazırlanan sistemin herkesin memnun kalmasını sağlayacak bir sistem hazırlandığını dile getirdi.

YKS nasıl yapılacak?

2018-2019 eğitim öğretim senesinde üniversite adayları için yapılacak olan sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlendi. Adaylar iki farklı oturuma dahil olacak. Sınavın ilk oturumunda temel yeterlilik ön planda olacak. Öğleden sonra gerçekleştirilecek olan ikinci oturumda lise müfredatına ait olan bilgiler esas alınacak. YKS, haziran ayında yapılacak.

Temel yeterlilik sınavlarından oluşturulmuş olan Türkçe ve Matematik sınavları Milli Eğitim’in ortak müfredatını temel alacak. Sınava katılım gösterecek olan tüm adayların birinci oturuma katılım göstermesi zorunlu olacak. İlk oturumundan sonra verilecek olan öğle arası sayesinde katılımcıların zihinsel olarak rahatlamalarına olanak tanınacak.

Birinci oturum 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusundan oluşacak. Bu sınav sayesinde adayların temel yeterlilik düzeyi belirlenecek.

YKS Ne zaman yapılacak?

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonu iki oturum şeklinde gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacak. Türkçe ve Matematik sınavı sabah saatlerinde yapılacak. Temel yeterlilik puanı en az 150 olması gerekecek ve temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olanlar üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşebilecekler. 200 ve üzerinde puan almayı başaranlar dilerlerse puanlarını bir sonraki yılda da kullanabilecekler. Tüm adayların girmesi zorunlu olan ilk oturumda sayısal ve sözel beceriler ölçülecek.

İkinci oturumda dört test bulunacak ve sorular lise müfredatına yönelik olacak. Oturumların süresi daha sonra geçmiş yıllarda katılımcıların yaşadıkları sınav stresi göze alınarak belirlenecek. Belirli programlar için getirilmiş olan başarı sıralaması şartı yeni sistemde de devam edecek. Puan türleri 18’den 5’e indirilirken, 6 oturumdan oluşan sınav ise 3 oturuma düşürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir