Yüksek Emekli Maaşı İçin Son Aylarda Yüksek Prim Ödemek

Son zamanların en çok sorusu haline gelin yüksek emekli maaşı almak için son aylarda veya bir kaç ay yüksek prim yatırarak emekli maaşını yüksek şekilde alabilmek düşüncesi birçok insanın kafasını kurcalar hale gelmiş. Bu zaten bir sistem açığı olarak zamanında görülse de şu anda böyle bir şey yaparak maalesef yüksek emekli maaşına ulaşamıyorsunuz. Yani birkaç ay yüksek prim ödeyerek yüksekten emekli maaşı almanız imkansız hale geldi. 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren son 10 yıl veya son 5 yıl üzerinden hesaplanan emekli maaşı hesaplaması değiştirildi. Yani çalıştığınız son 10 yıl üzerinden hesaplanan emekli maaşı yeni sistemle birlikte ortadan kalktı.

2008 yılındaki hesaplama sistemi ile birlikte toplamda çalıştığınız tüm süre üzerinden ve sisteme bağlı kalmak koşulu hesaplama yapılıyor. Bu hesaplama minimum asgari tutar üzerinden hesaplanırken en fazla ise asgari ücretin 6.5 katı şeklinde olarak hesaplama yapılacak.

Yüksek tutarda emekli maaşı almak isteyen bir Bağ-Kurlu yüksek kazanç göstermesi gerekiyor. Bu sebepten ötürü yüksek prim ödemesi gerekir.

4/a sigortasında ise yani önceki adıyla SSK her ay SSK’ya bildirim yapanlarda üstünden prim hesaplanmışsa kazancı yüksek olabiliyor. Yüksek emekli aylığı alabilmek için dolayısıyla yüksek tutarda prim ödemesi gerekecek. Uzun süre sisteme bağlı kalındığı taktirde ise emekli aylığı bağlama oranında yükseklik görülecek.

Sonuç olarak baktığımız zaman Bağ-Kur veya SSK fark etmez bunun için herhangi bir şekilde emekli maaşınızı yüksekten alamazsınız. Bunun için uzun süreli sisteme bağlı olmalı ve primlerinizin büyük oranını yüksek yatırmanız gerekir.  Yüksek prim ödemek için yüksek kazanç göstermeniz de yine önemli bir unsur olarak düzenlemeler arasına görünüyor. Yani yüksek emekli maaşı için birkaç ay yüksekten prim ödemek ile yüksek emekli maaşı alamazsınız.

    9 Nisan 2015 - 08:05
    aysun derin

    site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir