Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) nedir, YKS ne demektir?

Üniversiteye Giriş Değişiyor. Yeni üniversiteye giriş sınavı. 2018 üniversiteye giriş sınavı. Üniversiteye girişte yeni puan sistemi. Yeni üniversite hakkında detaylı bilgiler.

YGS ve LYS kaldırılmasının ardından üniversite için yeni sistemin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısaca YKS olarak belirlendi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile önceden 4 ay gibi bir süreye yayılmış olan sınavlar tek hafta sonunda bitirilecek. Eski sınav sisteminde toplamda 18 puan türü bulunmaktaydı. Yeni üniversite sınavı olan YKS’de sınav Haziran ayında tek hafta sonunda toplamda 3 oturumda gerçekleştirilecek. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacak. Yani ilk oturumda Türkçe ve Matematik derslerinden sınava tabi tutulacaksınız. Akabinde ikinci oturum yapılacak ve bu oturumda Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak.
Temel Yeterlilik Testi (TYT) nedir, ne demektir?

Temel yerlilik testi üniversiteye girişte uygulanacak olan sınavların ilk aşamasıdır ve her bireyin katılması zorunludur. Türkçe Matematik testlerinden oluşmaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB’in ortak müfredatına dayalı olmaktadır. 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşmakta olan Temel Yeterlilik Testi, Cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu testin sonucunda adayların Temel Yeterlilik Testi puanı belirlenecektir.

Öğleden sonraki ikinci oturumda ise adayların önceki yollarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dahil yine bilgisi esas alınacaktır. İkinci oturumda Türk dili ve edebiyatı, Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak. Sorular geçmiş yıllarda olduğu gibi müfredata dayalı olacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, dil sınavı haricinde Haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak olan iki oturumlu bir sınavla gerçekleştirilecek. Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda yapılacak ve soru sayısı da 80 olacak.

Temel yeterlilik testinde baraj puanının en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olanlar ise lisans bölümlerine yerleşebilmektedirler. Temel yeterlilik puanı 200’ün üzerinde olan adaylar ise puanını bir sonraki yıl için kullanabilecekler. Tüm adayların ilk oturuma girmesi zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir